KOSGEB KREDİ FAİZİ DESTEĞİ

Güncelleme: 2016 Yılı Faiz desteği alan işletmeler belirlenmiştir. İşletmenizin durumunu, başvuru yaptığınız ekranda, kullanıcı adınız ve şifrenizi girerek yapabilirsiniz.

KOSGEB, küçük ve orta ölçekli işletmelere 50.000 TL ye kadar faizsiz kredi sağlanması çalışmalarına başladı. Başvurular 19 Aralıktan itibaren KOSGEB’e yapıla bilinecek.

Krediler anlaşmalı bankalar vasıtasıyla kullandırılırken, kredi faiz oranının tamamı KOSGEB tarafından karşılanacak.

SIK SORULAR SORUNLAR;

  • KOSGEB Faizsiz kredi desteği başvuruları ne zaman başlıyor ve bitiyor?

Destek başvuruları 19 Aralıktan 2016 saat: 09:00’dan itibaren KOSGEB tarafından alınmaya başlıyor. 21.12.2016 Çarşamba günü saat 24:00’da sona erecektir.

  • KOSGEB Faizsiz Kredi Başvuru Koşulları Nedir;

İşletmenizin KOSGEB’e kayıtlı olması ve güncel verilerinizin işlenmiş olması, yıllık beyannamenizin verilmiş olması gereklidir. Bu şartları tamamlayamadan başvuruda bulunamazsınız.

  • Diğer KOSGEB Desteklerinden Yararlananlarda başvurabilecekler midir?

Evet. Hem geçmişte hemde şu an itibariyle, KOSGEB Genel Detek Programı ve diğer programlardan yararlananlarda başvurabileceklerdir.

  • KOSGEB mi kredi vermektedir?

Hayır. Kredi anlaşmalı bankalar üstünden verilmektedir. KOSGEB başvurunuz onaylandıktan sonra, sistem işletmeniz için KOBİ kredisi çekerken ki sürece benzer şekilde işlemektedir. İşletmenizin kredibilitesi banka tarafından değerlendirilecektir. Krediniz onaylandığı takdirde çekmiş olduğunuz kredi miktarı kadar kısmı bankaya siz ödeyecek, faiz oranı kısmını KOSGEB üstlenecektir.

  • KOSGEB Kredi desteği anlaşmalı bankalar hangileridir.

Anlaşmalı Bankalar; Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Türkiye Halk Bankası, Türkiye İş Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası,  Yapı ve Kredi Bankası ve KGF.

  • Geri Ödeme Planı Nasıl Olacaktır.

Kredi vadesi ise ilk 12 ayı ödemesiz, kalanı üçer aylık eşit taksitler halinde geri ödemeli toplam 36 ay şeklinde faizsiz şekilde ödenecektir.

  • Her firmaya Destek verilecek midir?

Şartları taşıyan her firma başvuruda bulunabilecektir. Başvurular KOSGEB tarafından değerlendirilip, desteklenmesi kararlaştırılan firmalar belirlenecektir. Bundan sonraki süreç ise Banka ile işletme arasında gerçekleşecektir. Kredi kullandırılması ve limiti bankanın tasarrufundadır. KOSGEB’in destekleyeceği üst limit işletme başına 50.000 TL dir.

  • Değerlendirme Kriterleri Nedir?

Değerlendirme sistematik olarak yapılacak olup, başvuru sırasına göre herhangi bir öncelik söz konusu olmayacaktır. Başvurular tamamlandıktan sonra sistem, işletmeleri değerlendirme kriterlerine göre ve TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) verilerine göre belirlenen il kotaları çerçevesinde sıralayacaktır.

Destekten  yararlanmak isteyen tüm KOBİ’lerin bir an önce KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmaları ve güncel beyanname verilerini girmeleri gerekmektedir.

           Ayrıntılı Bilgi Almak İsterseniz Sizi Arayalım.

Reklamlar